Płytki dywanowe
Płytki dywanowe to opisując najprościej, wykładzina dywanowa w rolce, pocięta na moduły (płytki) najczęściej w formacie kwadratu (na rynku dostępne są też panele dywanowe w formacie prostokątów lub innych figur geometrycznych). Najważniejszą różnicą pomiędzy płytką dywanową a wykładziną dywanową w rolce jest jej spód. Włókna runa w płytce dywanowej zatopione są w masie bitumicznej, dzięki czemu jest to produkt niezwykle wytrzymały na użytkowanie, a także szybki i prosty w montażu.
Płytki dywanowe idealne do podłóg technicznych
Płytki dywanowe dedykowane są podłogom technicznym (tzw. podnoszonym), które najczęściej występują w nowoczesnych biurowcach, gdzie infrastruktura techniczna ukryta jest w podłodze.
Budowa płytki dywanowej

Bitum w płytkach dywanowych
Bitum w spodzie płytek dywanowych nie zawiera rozpuszczalników, substancji zapachowych, ani PCW. Wzmocniony jest elastomerem termoplastycznym, dzięki któremu podkład jest wyjątkowo elastyczny - nie łamie się i nie kruszy. Ponadto podkłady bitumiczne w płytkach dywanowych spełniają surowe wymagania europejskie dotyczące ochrony przeciwpożarowej, co producenci potwierdzają licznymi certyfikatami (EN 13501-1 i Bfl-s1).
Zalety zastosowania bitumu w płytkach dywanowych:
duża stabilność wymiarowa (< 0,2 %)
wytrzymałość na użytkowanie,
montaż nie wymaga trwałego klejenia, zalecany jest płyn antypoślizgowy,
szybkość i łatwość montażu.
Płytki dywanowe polecane są do:
Zalety płytek dywanowych:
możliwość montażu na podłogach technicznych (tzw. podnoszonych),
szybka i prosta instalacja,
możliwość wymiany jedynie fragmentu podłogi,
wiele możliwości aranżacyjnych - tworzenie wzorów, zaznaczanie ścieżek komunikacyjnych,
mały odpad przy instalacji.
Polecani producenci:
Wykładzina dywanowa w płytkach pozwala stworzyć oryginalną podłogę
Wykładzina dywanowa w płytkach stwarza wiele możliwości aranżacji unikatowego wnętrza. Jest to możliwe dzięki swobodnemu łączeniu wielu modułów, różniących się kolorami. Dzięki temu wykładzina dywanowa w płytkach wprowadzi oryginalny efekt dekoracyjny, co jest chętnie wykorzystywane na przykład w biurach aranżowanych w nowoczesny sposób. Ponadto można zastosować montaż w szachownicę, kolejne płytki są montowane z przekręceniem o 90 stopni, różnica w odcieniu powstająca na takich płytkach daje złudzenie montażu różnych odcienie płytek dywanowych.
O czym należy pamiętać przed montażem wykładziny w płytkach?
Zanim zostanie przeprowadzony montaż wykładziny w płytkach, należy w odpowiedni sposób przygotować podłoże, na którym mają być one położone. W wielu przypadkach wymagane jest zastosowanie wylewki samopoziomującej, która bardzo dobrze wyrówna podłoże pod wykładzinę w płytkach. Niezwykle ważne jest, aby na podłożu nie pozostawały pozostałości po innej wykładzinie, na przykład kleje, które mogłyby utrudniać wiązanie płytki wykładzinowej z podłożem. Płytki dywanowe montuje się na specjalnym środku antypoślizgowym, który jest lepki przez cały czas aplikacji na podłodze, ale nigdy nie wysycha. Dzięki temu można łatwo wyjąć poszczególne płytki dywanowe, nie są one bowiem przyklejone do podłoża, tylko zabezpieczone tym płynem przed przesuwaniem.
Jak układać płytki wykładzinowe?
Płytki wykładzinowe układa się w bardzo łatwy sposób, warto jednak zastosować się do zaleceń producenta. Jednym z nich jest aklimatyzacja – na wielu opakowaniach płytek dywanowych znajduje się informacja, by na 24 godziny przed montażem przenieść opakowania z płytkami do pomieszczenia, w którym będą montowane. Należy pamiętać także o tym, że wymagane jest zachowanie specyficznych warunków panujących w pomieszczeniu, które pozwoli na efektywną integrację płytki z podłożem. Najczęściej zaleca się utrzymanie temperatury podłoża na poziomie 10-25°C z wilgotnością nieprzekraczającą 3%. Proces układania płytek wykładzinowych najlepiej jest rozpocząć w kierunku od drzwi do okna, odpowiednio przycinając je przy ścianach.
Oznaczenia na kaflach dywanowych, które ułatwiają układanie
Na spodzie kafli dywanowych znajdują się piktogramy w kształcie strzałek, które dostarczają informacji o przebiegu włókien. Taka informacja sugeruje, w jaki sposób można układać dywanowe kafle. Najczęściej wykorzystywane jest klasyczne ułożenie wszystkich płytek w jednym kierunku. Możliwe jest wprowadzanie również tzw. efektu szachownicy. Takie ułożenie polega na naprzemiennym układaniu płytek znajdujących się obok siebie, obróconych o kąt 90°. Dzięki temu osiąga się efekt, w którym poszczególne elementy wykładziny w płytkach zwrócone są kierunkiem włókien w kierunku pionowym lub poziomym. Niektóre wzory płytek wymagają montażu z przesunięciem o ½ drugą szerokości płytki. Każda z płytek w sąsiadujących rzędach układana jest z przesunięciem sięgającym około połowy jej długości.
Precyzja odgrywa ważną rolę podczas kładzenia kafelek dywanowych
Należy zwrócić uwagę, że to, jak będzie prezentować się wykładzina w całości, uzależnione jest także od umiejętności osoby podejmującej się montażu. Kafelki dywanowe kładzie się ściśle tak, by z jednej strony nie powstawały nieestetyczne przerwy pomiędzy nimi, a z drugiej wybrzuszenia, które mogłyby doprowadzić nawet do upadku w trakcie chodzenia. Precyzyjny montaż pozwala na przykrycie bardzo dużych powierzchni bez potrzeby docinania do siebie poszczególnych płytek dywanowych. Konieczne są wtedy tylko cięcia kafelek dywanowych przy ścianach.
Sprawdź również: